Finanse na start

               Źródła finansowania podmiotów tworzących nowy biznes czyli firm rozpoczynających działalność gospodarczą jest ograniczona.

Najczęściej sercem finansowym tworzenia nowego biznesu jest:

– 35% – własne środki. Kapitał, który zgromadziliśmy sami.

– 27 % pożyczka angielska. Pieniądze pożyczone od rodziny, osób bliskich i przyjaciół.

– 20 % fundusze unijne

               Obecnie fundusze europejskie dają możliwość pozyskania finansowania dla początkujących firm przez nisko oprocentowane pożyczki.  Pożyczki z funduszy są alternatywą dla finansowania bankowego i leasingu. Sposób pozyskania pożyczki jest bardziej prosty i mniej wymagający. Uzyskanie kredytu lub pożyczki dla nowej firmy w banku jest możliwa w przypadku 1 na 10.  Szanse  ma tylko 10% nowych firm.

               W przedziale od 5% do 10% znajdują się podmioty, które uzyskają finansowanie z Rejonowych Urzędów Pracy.  Środki finansowe w Urzędach Pracy na taką pomoc są najczęściej ograniczone, dlatego obowiązuje tam zasada – kto pierwszy ten lepszy.

               Capital Venture zapewniają finansowanie dla start up w 3 przypadkach na 100. Chociaż można uznać, że ta liczba jest i tak mocno wygórowana. Fundusze Capital Venture szukają firm z dużym potencjałem technologicznym, najczęściej w branży informatycznej i nowych technologii.