ETAT CZY FIRMA?

Do niedawna większość osób rozpoczynała swoją karierę zawodową  od pracy na tzw. etat. Schemat kariery zawodowej wyglądał następująco. Po ukończeniu edukacji w szkołach i na studiach,  następowała praktyka lub  staż, a następnie praca na etat.

Po przepracowaniu kilku lat w jednej lub kilku firmach, osoba uznająca, że sama może dokonać więcej rozpoczynała prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Okres pracy etatowej był traktowany jako etap w zdobywaniu praktycznej wiedzy i doświadczenia zawodowego.

Dzisiaj w tej kwestii wiele się zmieniło. Coraz więcej młodych osób po zakończeniu swojej edukacji, od razu otwiera własne firmy. Powodów takiej sytuacji jest wiele, a my nie będziemy ich opisywać.

Praca na etat ma swoje wady i zalety, podobnie jest z działalnością gospodarczą. Etat daje stabilne dochody i możliwość korzystania z płatnego urlopu. Działalność gospodarcza wiąże się z większym ryzykiem z jednej strony, ale z drugiej  daje większe możliwości finansowe i samorealizacji.

 Plusy i minusy przedstawiliśmy na rysunku. W naszym przypadku etat i działalność gospodarczą ocenialiśmy w następujących obszarach: dochód, czas pracy, premia, prawo, finanse, realizacja. W obu przypadkach wyszło równo po 50% plusów i minusów. A co Wy sądzicie ?

Etat-czy-firma-1