Biznes startup – stwórz swoją historię kredytową

Otwierając biznes i zaczynając dorosłe życie największym problemem są finanse. Intuicyjnym sposobem ich pozyskania jest wizyta w banku.

Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę, automatycznie zostajemy poddani  analizie możliwości finansowych. Podstawowym parametrem tej analizy jest historia kredytowa.

Pierwszym parametrem, który bank sprawdza, to czy klient już zaciągał zobowiązania kredytowe i jak je spłacał. Dokonuje tego przez elektroniczny system raportów  stworzonych w tym celu.

Najczęściej sytuacja się komplikuję, gdy takich zobowiązań wcześnie nie było. Raport zero. W większości przypadków, problem ten dotyka osoby młode i firmy początkujące w swojej działalności tzw. startup.

Brak materiału do analizy wcześniejszych zobowiązań klienta w systemach rejestrujących (BIK) i nie można ocenić, jak taki klient będzie spłacał raty z zaciągniętych zobowiązań.

 I tu z pomocą przychodzi nam … pralka, lodówka lub inny sprzęt AGD.

Sklepy dokonujące sprzedaży na raty, korzystają z uproszczonej analizy klienta. W zasadzie sprawdzają bazy osób, które nie spłacają swoich zobowiązań i widniejących na tzw. ”czarnych listach”. Dla nich klient nie posiadający żadnych zobowiązań nie jest wykluczany. Może otrzymać kredyt na dobro takie lub inne. Zakup sprzętu AGD na raty i terminowa spłata tych rat powoduje, że w naszej historii kredytowej pojawia się terminowe zobowiązanie. Spłata rat na przestrzeni kilku miesięcy za zakup sprzętu o małej wartości, nie stanowi większego problemu dla nikogo. Tworzy to jednak pozytywną historię kredytową. Bank uzyskuje materiał do swojej analizy, a my przybliżamy się do uzyskania kredytu lub pożyczki, większej i na poważniejsze cele.