10 najważniejszych zagrożeń dla świata wg The Economist

10 najważniejszych  zagrożeń  dla świata wg The Economist

Tygodnik pokazuje największe zagrożenia dla współczesnego  świata

  1. Chińska gospodarka zwalnia.Na świecie jeszcze bardziej potanieją metale i ropa. Zmieni to budżety wielu krajów w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jest to największe zagrożenie dla ludzkości.
  2. Rosyjskie działania na Ukrainie i w Syrii, które mogą być początkiem nowej zimnej wojny.
  3. Niestabilność rynków finansowych krajów z dużym deficytem budżetowym oraz krajów uzależnionych od eksportu surowców.
  4. Problemy Unii Europejskiej związane z kryzysem imigracyjnym. Utrzymanie strefy Schengen, którą tworzą 22 państwa członkowskie UE. Wzrost popularności partii prawicowo-nacjonalistycznych.
  5. Utrzymanie Grecji w strefie euro. Grexit – pokazałby trudności z utrzymaniem jednolitej strefy walutowej w Europie. Kraje podążające drogą grecką miałyby problemy z obsługa długu w euro.
  6. Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA. Potencjalna wygrana tego kandydata wzbudza wiele emocji i obaw w świecie polityki.
  7. Rosnące zagrożenie terroryzmem może zdestabilizować gospodarkę. Łatwość z jaką dżihad pozyskuje sympatyków oraz zdecentralizowana koncepcja walki powoduje, że mogą uderzyć na swoje cele, w każdym miejscu na świecie.
  8. Piata gospodarka świata może opuścić Unię Europejską. Brexit zmieniłby zasady gry na rynkach finansowych, taryfowych i celnych.
  9. Chińska ekspansja na morzu południowochińskim. Chiny budują sztuczne wyspy w celu zwiększenia swojego terytorium oraz w celu budowy wojskowych baz.
  10. Załamanie inwestycji w sektorze naftowym może spowodować gwałtowny wzrost cen ropy w przyszłości. Firmy wydobywcze wycofują się ze swoich projektów.